Haber

Sevda Karaca’dan depremzedelere çağrı: İnsani şartlar sağlanmalı

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Maraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Cengiz Topel Mahallesi’nde Suriyeli mültecilerin yaşadığı çadırları ziyaret etti.

EMEP’in Twitter hesabından paylaştığı videoda, göçmenlerin kaldığı alanı gösteren Sevda Karaca, “Suriyeliler bu bölgede kalıyor. Yıllar önce Kobani ve Afrin’den savaş nedeniyle buraya gelen ve 10 yılı aşkın süredir burada yaşayan Suriyeliler burada derme çatma çadırlarda yaşıyorlar. Yeni doğan bebekler, küçük çocuklar, hamileler ve yaşlılar var. Depremin ilk gününden beri burada yaşamaya çalışıyorlar.”

Yardımların yeterli olmadığını ifade eden Karaca, “Depremin 6. ayına geliyoruz. Derme çatma çadırlarda yaşam sürmeye çalışıyorlar. Burada da yeterli yardım olmadığını, bariz bir gecikmeden sonra yardımın gelmediğini söylediler.”

‘ÇADIRKENT’E TAŞININCA YARDIM KESİLDİ’

Depremin ilk günlerinde Suriyelilerin kaldığı bölgenin karşısına çadır kent kurulduğunu kaydeden Karaca, şunları kaydetti:

“Bu alanın önünde boş bir alan var. İlk depremde o bölgeye çadırkent kurulduğunda vatandaşların da yardımıyla buradaki çocukların ihtiyaçları karşılandı çünkü o çadırkente vatandaşlar destek oldu ve bir nebze de olsa gıda yardımı yapıldı. Ancak orası konteyner kente taşındıktan sonra buradaki mülteciler de kaderlerine terk edildi.

Göçmenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunan Karaca, “Burada yaşayan insanların insani şartlara getirilmesi ve en azından bir konteynere konulması en değerli gündem konularından biri olmalı. Burada yemek ve su ihtiyacı karşılanmalı. Buradaki çocukların ihtiyaçları bir an önce karşılanmalıdır. (HABER MERKEZİ)

resadiye-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu