Haber

Rapor: Daha Güçlü El Nino Etkisi Antarktika’nın Geri Dönülemez Erimesine Neden Olabilir

CANBERRA, 21 Şubat (Xinhua) — Avustralya’da yapılan bir araştırma, gelecekte daha güçlü El Niño olaylarının Antarktika buz sahanlıklarının ve buz tabakalarının geri döndürülemez şekilde erimesine neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

El Niño, tropikal doğu Pasifik Okyanusu üzerinde meydana gelen El Niño Güney Salınımının (ENSO) daha sıcak aşamasıdır. Daha soğuk La Nina aşamasıyla birlikte El Niño, dünya çapındaki hava koşullarını etkiler.

Ulusal bilim kurumu olan Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu tarafından Salı günü yayınlanan yeni çalışma, ENSO’nun değişkenliğinin okyanus yüzeyinin yakınında ısınmayı azalttığını, ancak daha derin suların ısınmasını hızlandırdığını gösterdi.

Çalışmanın baş yazarı Cai Wenju, bulguların Antarktika’nın iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğine dair anlayışı geliştirmek için kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Cai, “İklim değişikliğinin ENSO’nun boyutunu artırması ve hem El Niño hem de La Niña’yı güçlendirmesi bekleniyor” dedi. “Buz tabakalarının daha hızlı erimesine neden olabileceğini gösteriyor” dedi.

Cai, modellemenin ayrıca bu süreçte yüzen deniz buzunun kenarlarındaki ısınmanın yavaşladığını ve yüzeye yakın deniz buzunun erimesini yavaşlattığını da ortaya koyduğunu söyledi.

Cai ve ekibi, yüksek emisyon senaryosu kapsamında 31 iklim modelini inceledi.

Artan ENSO değişkenliğine sahip modeller, daha az şiddetli batı rüzgarlarının bir sonucu olarak daha derin ve daha sıcak suların yükselmesinde bir azalma olduğunu ve okyanus yüzeyinin daha yavaş ısınmasına neden olduğunu gösterdi.

Çalışmanın ortak yazarı Monash Üniversitesi’nden Ariaan Purich, ENSO değişkenliğinin küresel iklim için geniş etkileri olabileceğini söyledi.

haber-guclukonak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu