Haber

Kahve ve Kakao Fiyatlarına El Nino Etkisi

El Nino’nun resmi olarak başlamasıyla birlikte tarım üreticileri kara kara düşünmeye başladı. Çok sıcak ya da şiddetli yağışlara neden olabilen El Nino, kahve ve kakao fiyatlarına artış olarak yansıyacak.

El Nino hava olayı, Pasifik Okyanusu’nun ekvatora yakın orta ve doğu kesimlerinde ortalamanın üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları ile kendini gösteren ve ortalama 2 ila 7 yılda bir meydana gelen bir iklim olayıdır.

El Niño nedeniyle artan okyanus sıcaklıkları, dünyanın çok yüksek sıcaklıklarla boğuşmasına neden olacak. Ayrıca çok yağış, kasırga, hortum daha çok görülecek.

El Nino nedeniyle kahve ve kakao fiyatlarında artış olacak.

Ekonomim’den Evrim Küçük’ün haberine göre,El Niño hava olayının geri dönmesi, kahve ve kakao üreten ülkelerde daha sıcak ve daha kuru hava beklentisi yaratarak arz açığının kötüleşmesine ve fiyatların yükselmesine neden olabilir.

El Niño hava durumu modelinin küresel üretim için risk oluşturduğunu söyleyen bir raporun ardından, ortaya çıkan mahsullerin artan telaşının ortasında, Arabica kahve vadeli işlemleri ICE’de pound başına yaklaşık 1,9 dolara geri döndü.

Bu seviye, 18 Nisan’da ulaşılan altı ayın en yüksek fiyatı olan 2,05$’ın yeniden test edilebileceği iddialarına neden oluyor. Arabica kahvenin fiyatı şu anda yılın taban seviyesinin yüzde 32 üzerinde.

Aynı şekilde Fildişi Sahili ve Gana’da üretilen kakaoda da El Niño nedeniyle fiyat artışı olabilir.

pervariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu