İş

Teknoloji devini tedirgin eden karar… 26 bin çalışanı kapsıyor!

Yapay zeka gelişmeleri insanlarda heyecan uyandırırken kaygıyı da artırmaya devam ediyor. CEO Arvind Krishna, Bloomberg News ile yaptığı bir röportajda, IBM’in önümüzdeki yıllarda yaklaşık 7.800 işin yapay zeka ile değiştirilebileceği roller için işe alımları azaltmayı beklediğini söyledi.

DEĞİŞİM 26 BİN ÇALIŞANI KAPSAR

Krishna, özellikle insan kaynakları gibi arka ofis işlevlerinde işe alımın askıya alınacağını veya yavaşlatılacağını belirtti. müşteriyle yüz yüze olmayan rollerin %30’unun beş yıl içinde yapay zeka ve otomasyonla değiştirilebileceğini söyledi.Krishna ayrıca bu danışan olmayan rollerin Yaklaşık 26.000 çalışanı kapsamaktadır.ekledi.

IBM’deki bu gelişmenin, yapay zekanın insanların hayal gücünü ele geçirdiği bir dönemde, Microsoft destekli ünlü chatbot ChatGPT’nin geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürülmesiyle gerçekleşmesi tedirgin ediciydi.

HENÜZ DOĞUM BOYUNCA GELİŞİM AŞAMASI

Geçtiğimiz ay tanıtılan GPT-4 ile yapay zekanın bir çağa sıçrayabileceği söylendi. Yapay zeka teknolojileri henüz yeni bir gelişim aşamasında olmasına rağmen insanların iş gücünü tehdit etmeye başlaması tedirginliğin artmasına neden oluyor.

Konuyla ilgili araştırma yapan dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs, raporunda yapay zeka gelişmeleri nedeniyle 300 milyon kişinin işini kaybedebileceğini belirtti.

Habere göre IBM, işe alımların durdurulacağı bölümlere yıpranma nedeniyle boşalan rollerin eklenebileceğini belirtti. Şirketin bu konuda daha açıklayıcı bilgi verme talebine şirketin yanıt vermediği belirtildi.

HİÇ TEPKİ GÖRMEMEK İÇİN 7 BİN KİŞİYİ İŞE ALDIKLARINI SÖYLEDİ.

IBM şu anda yaklaşık 260.000 kişiyi istihdam etmektedir ve yazılım geliştirme ve müşteriye dönük roller için eleman alımına devam etmektedir. Krishna, bugün yetenek bulmanın bir yıl öncesine göre daha kolay olduğunu söyledi.

Şirket, bu yılın başlarında, tamamlandığında yaklaşık 5.000 çalışanı sayabilecek işten çıkarmalar duyurmuştu. Yine de Krishna, IBM’in ilk çeyrekte yaklaşık 7.000 kişiyi işe alarak genel iş gücüne katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: HABER7

habersarkisla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu