Haber

Şanlıurfa’da av yasağı toplantısı yapıldı

Şanlıurfa’nın Hilvan Kaymakamlığı, 1 Nisan’da başlayan avlanma yasağına ilişkin toplantı düzenledi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre, Kaymakam Coşkun Doğan başkanlığında İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği’nin katılımıyla düzenlenen toplantıda, ekosistem ve kaçak avlanmaya karşı alınan önlemler ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Doğan, Hilvan ilçesinin balıkçılık açısından değerli bir konuma sahip olduğunu belirterek, geçimini balıkçılıktan sağlayan çok sayıda aile olduğunu belirtti.

Atatürk Barajı göletinin bölge ekonomisine önemli katkı sağladığını anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Bölgemizde balıkçılık yapan çok sayıda vatandaşımız var. Yılın belli dönemlerinde Fırat Nehri’ne balık bırakıyoruz. Geçen yıl nehre 1 milyona yakın balık bıraktık. Bölgedeki balık popülasyonunu artırmayı hedefliyoruz. Ekosistemi kaybetmemek ve ekonomiyi düşürmemek için 1 Nisan ile 1 Temmuz arasında yumurtlama döneminin ortasında avlanma yasağı getirildi” dedi. “Ekiplerimiz sahada kurallara uymayanlara idari para cezası uygulayacak. Vatandaşlarımızın da kurallara uyacağına inanıyorum ki verimli bir yıl geçirelim.”

Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği Lideri Mesut Uzman, balıkların yumurtlama döneminin başladığına dikkat çekerek, geçimini balıkçılıkla sağlayanların av zamanı ve yeri yasaklarına uymasının değerli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu