Haber

Polonya, Rusya’nın yasadışı olarak kullandığı lise binasına el koydu

Polonya’da Varşova Belediyesi, Rusya’nın Varşova Büyükelçiliği’ne bağlı bir lise binasına mahkeme kararıyla el koydu.

Polonya Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1953 yılında Sovyetler Birliği’nin Varşova Büyükelçiliği’ne bedelsiz ve süresiz kullanım için verilen bir bina, Polonya ile Rusya arasında krize neden oldu. Varşova Büyükelçiliği çalışanları ile Rusya’nın askeri görevlilerinin çocuklarının lise eğitimi gördüğü Kielecka Caddesi 45 numaradaki binanın sözleşmesini Varşova Belediyesi uzatmadı ve 2010 yılında büyükelçilikten binanın boşaltılmasını istedi. Rusya, ise, söz konusu binanın diplomatik temsil binası olduğunu öne sürerek tahliye kararını reddetti. Varşova Belediyesi konuyu yargıya taşırken, yıllarca süren davada karar çıktı. Mahkeme, Rusya’nın okulu boşaltmasına ve binanın Polonya hazinesine devredilmesine karar verdi. Yasal sürenin dolmasına rağmen binanın boşaltılmaması üzerine dün Varşova Belediyesi yetkilileri, kolluk kuvvetleri ve polis eşliğinde okula gelerek binanın boşaltılmasını talep etti.

Tahliye etmeyi reddettiler

Varşova Belediye Başkan Yardımcısı Tomasz Bratek, içerideki kişilerin binayı boşaltmayı reddetmesi üzerine yetkililerin güç kullanmak zorunda kaldığını ve kilitli kapıların çilingir yardımıyla açılarak içeri girildiğini söyledi. Eş zamanlı olarak Varşova’daki Rusya Büyükelçiliği ile yapılan görüşmeler sonucunda okulun lojmanlarında kalan 27 kişi binayı boşaltmayı ve büyükelçiliğin gösterdiği başka bir adrese taşınmayı kabul etti.

Moskova cevap verecek

Okul binasına el konulmasının ardından Varşova’daki Rusya Büyükelçiliği misyonerlerinden Andrej Ordasz yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitimlerinin kesintisiz devam edeceğini söyledi. Tahliye sürecinin ardından Rus medyasına açıklamalarda bulunan Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Siergiej Andriejew, okula el konulduğu için Moskova’nın Varşova’ya yanıt vereceğini belirtti.

Varşova Belediyesi, yapılacak incelemelerin ardından söz konusu binayı önümüzdeki yıl okul olarak hizmete açmayı planlıyor. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu