Haber

DİSK Başkanı: Deprem felaketini yaşayan şehirler bir daha yıkılmayacak şekilde inşa edilmeli

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları (DİSK) Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu, deprem felaketini yaşayan kentlerin bir daha yıkılmayacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini belirterek, “Depremin yarattığı bu kadar büyük bir enkaz, sosyal yardım yapılmadan kaldırılamaz. devlet ve sosyal politika anlayışı.”

Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’ni (OGC) ziyaret eden DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, burada değerlendirmelerde bulundu. Yarın Hatay’da DİSK Liderler Konseyi toplantısı yapacaklarını belirten Çerkezoğlu, “Biz DİSK olarak ilk günden beri sarsıntı bölgesindeyiz. Bugüne kadar personel sınıfının tüm dayanışmasını seferber etmeye çalıştık. Aslında sarsıntı bölgesine. O günden bu yana bölgede olmaya devam ediyoruz. Yarın Hatay’da olacağız. Bildiğiniz gibi Hatay’ın yüzde 90’ı neredeyse yok oldu. DİSK liderler konseyimizi Hatay’da toplayacağız. Bütün deprem bölgesini gündeme getirin” dedi.

‘BİR DAHA YIKILMAYACAK ŞEKİLDE İNŞA ETMELİYİZ’

DİSK olarak Türkiye genelinde çalışmalar yürüttüklerini ancak uluslararası alanda da çok önemli sendikalarla ilişkilerinin olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, “Tüm toplantılarımızda, uluslararası ticaret toplantılarında deprem gündemini her zaman gündemde tutuyoruz. sendikal örgütlenmeler yapıyoruz. Özel oturumlar düzenleyerek deprem bölgesini ve ülkeler arası sendika dayanışmasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çok büyük bir deprem. Yapılması gereken şeyler var. Bu doğal afeti bu şekilde yaşamamızın nedenlerini hepimiz çok iyi biliyoruz. büyük bir felaket. Bu şehirleri ve canlarımızı yeniden ayağa kaldıracağız, yeniden inşa edeceğiz. Ama bir daha yıkılmamaları için onları inşa etmeliyiz. Aynı hataları bir daha yapmamalıyız. Bu yüzden ihtiyaç var. ortak akıl. Dolayısıyla aklın ve bilimin rehberliğine ihtiyacımız var. Bu kadar büyük bir enkazın, sarsıntının yarattığı büyük bir enkazın sosyal devlet olmadan anlaşılamayacağını, çözümlenmeden çözülemeyeceğini açıkça görüyoruz, “dedi.

haberhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu