Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı düştü

Küresel piyasaların odak noktası Brent Petrol’ün varil fiyatındaki iniş çıkışlar.

Dün 84 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 81,59 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09.33’e göre yüzde 0.4 azalarak 81.24 dolar oldu.

West Texas tipi ham petrolün varili 75,18 dolar.

Aynı zamanda, Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 75,18 dolardan alıcı buldu.

Ekonomik yavaşlamanın petrol talebini düşürmesi bekleniyor

Fiyatların gerilemesinde ABD ve AB merkez bankalarının beklenenden daha güçlü faiz politikaları uygulayacağı ve ekonomik yavaşlamanın petrol talebini azaltacağı endişeleri etkili oldu.

ABD istihdam raporu bekleniyor

Piyasalar bugün açıklanacak ABD istihdam raporundaki verilere odaklanırken, raporda yer alan tarım dışı istihdamın 205 bin artması, işsizlik oranının ise yüzde 3,4’te sabit kalması bekleniyor.

Rusya’nın üretim kesintileri düşüşü frenliyor

Arz tarafında ise, Rusya’nın üretim kısıntılarının açıklanandan daha yüksek olabileceği beklentisi, fiyatlardaki hızlı düşüşü sınırlıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak geçen ay Mart ayında petrol üretimini günde 500 bin varil azaltacaklarını açıklamıştı.

Ancak Rusya’nın mart ayında batı limanlarından petrol ihracatını şubat ayına göre yüzde 10’a varan oranda azaltmayı planladığına dair haberler arz endişelerini artırdı ve fiyatları destekledi.

Brent petrolde takviye ve direnç yeri

Teknik olarak Brent petrolde 81,61-81,77 dolar aralığının direnç, 81,05-80,89 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği vurgulanıyor.

akhisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu