Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat güne yüzde 0,6 artışla 8.690,25 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki normal seans kapanışının yüzde 0,6 üzerinde 8.690,25 seviyesinde işlem gördü.

Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının hemen üzerinde 8.635,25 puanda tamamladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail’in Gazze’yi yeniden işgalini desteklemediğini ve bu konuda İsrail’i açıkça bilgilendirdiğini açıklamasının ardından endeks kontratı akşam seansında yüzde 0,5 yükselişle 8.675,50 puana yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarıyla küresel hisse senedi piyasalarında yön arayışının devam ettiğini, dünyada artan resesyon endişelerinin emtia fiyatlarındaki oynaklığı beslediğini belirtti.

Bugün yurt içinde finansal yatırım araçlarının reel getiri oranı, Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Avro Bölgesi’nde perakende satışlar ve ABD’de toptan mal stoklarının yurt dışında da takip edileceğini, ayrıca internetteki haber akışının da takip edileceğini ifade eden Dr. İsrail-Filistin çatışması. Analistler, teknik olarak endeks kontratındaki 8.750 ve 8.850 puanlarının direnç konumunda, 8.600 ve 8.500 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

habergursu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu